Startujeme společně , 3.akce 26.1.2018, Gallery of Art - Dalí, Mucha, Warhol

Aktualita školy

                       

A už je to tady! Co? No přece druhé kolo prezidentských voleb! A my dostáváme prostor učit se někde jinde než jsou prostory školy. Učit se o životě, o nazírání světa, jak jej viděli významní umělci moderních uměleckých směrů.

 

                       

Naši návštěvu předcházela příprava v podobě tvorby Power Pointových prezentací na téma surrealismus, secese, pop art ve výtvarném umění a jejich nejvýznamnější představitelé. Žáci VI.A třídy jsou velice zběhlými v této tvorbě, obzvláště ti, kteří vloni tvořili prezentace v rámci skupiny Platon.

Vyjeli jsme natěšeni a povzneseni. U Rudolfina jsme hovořili o vysílání televizní debaty kandidátů na prezidenta právě z této budovy. Viděli jsme pomník Jana Palacha, po němž se náměstí jmenuje a řekli jsem si mnohé o jeho oběti. Mluvíme o diktátorech – Stalin a jeho bývalý pomník na Letné, o Hitlerovi, Kimovi… Kluky to zajímá, překvapují mě, co vše o problematice vědí a jak umějí spojovat poznatky a mít svůj názor. Nejvíce o problému hovoří Lukáš Ch., Matěj S. a Adam H. Ale i dívky mě překvapují svými úvahami, zejména Klára M. a Natka, téma lidských práv není lhostejné ani Róse a Gábince.

 

Pěšky jsme pak šli okolo tajemné zdi, za níž se skrývá zamračený a záhadný starý židovský hřbitov. Děti nakukovaly zamřížovaným okýnkem na hřbitov jako do jiné dimenze.

Zkritizovali jsme také stavbu hotelu ze 70.let, o níž se jeden žák vtipně vyjádřil, že jde o „Stalinovu gotiku“. A již jsme na světoznámé pražské ulici – Pařížské. Obdivujeme domy v secesním stylu postavené na místech bývalé židovské čtvrti. Velmi pozorně si prohlížíme secesní portály domů a v nich sídlících obchodů. Zde se nestačíme divit, jaké zboží a za kolik korun lze nakoupit v těchto místech. Některé kousky jsou nádherné, jiné za hranicí vkusu, a přesto drahé. Děvčata se fotografují u výloh luxusních obchodů a to tak divoce, že Klárku málem zatlačí do výlohy. Děvčata mají anglický humor a říkají, že by to byla zajímavá zpráva do pátečních volebních novin, že dcera radního pro školství v den voleb rozbila výlohu v luxusním obchodě, zde odcizila patery hodinky, každé v ceně sedmi set tisíc korun českých a odběhla s nimi za přihlížení pedagogického dozoru. Smějeme se a v tom kolem nás projíždějí veteráni, z nichž nám mávají Japonci. Kluci volají: Hele, tři veteráni! Za chvíli zjišťujeme, že veteránů je sedm … Nu a ještě jedna fotečka kluků se zaparkovaným Masseratti a již vcházíme na Staroměstské náměstí. Je nám zima, ale těšíme se, co nás asi čeká….

 

Na pokladně nás slečna pokladní ubezpečila, že dvě hodiny na tři patra výstavy je až moc, že školní děti zvládnou celou výstavu průměrně za jednu a půl hodiny nejvíce. Zakoupila jsem tedy lístky na všechny tři výstavy. V tu dobu ještě nikdo z nás netušil, že pouze v patře Warhol se budeme pohybovat víc než dvě hodiny!!!!Žáci zaplatili pouze polovinu z ceny, jelikož druhá polovina byla hrazena z projektu Startujeme společně.

 

Nahoře v posledním patře děti posvačily a již vcházíme do třetího patra, kde je expozice Andy Warhol. Děti mají za úkol do svých přinesených deníků a záznamníků zapisovat myšlenky, které je při pohledu na objekty napadnou, mohou si zapisovat volné asociace, a vůbec vše, co se jim líbí i nelíbí. Musím říci, že všechny děti tuto podmínku perfektně splnily a pilně zapisovaly. S jejich zápisky budeme ještě pracovat v hodinách jazyka českého.

 

              

 

 

Instalace v patře věnovaném Warholově tvorbě byla mimořádně zdařilá. Jindru zaujala diskotéková koule, tančil na hudbu Velvet Underground. Psychadelické zážitky přes hudbu, světlo a pro děti neobvyklé prostředí v nich mírně zarezonovaly, bylo téměř nemožné odejít, obzvlášť když jsme objevily místnůstku, v níž se daly sítotiskem vytisknout typické obrázky jako např. Marilyn Monroe, slon na pavoučích nohou od Dalího apod. Děvčata trpělivě čekala ve frontě, až se na ně s tiskem dostane řada. Jednu Marilyn jsme si vytiskli na růžovém papíře s tím, že bude vítat příchozí v naší třídě.

Po téměř dvou a půlhodinovém pobytu ve třetím patře jsem se přesunuli do patra druhého, na expozici věnovaném Alfonsi Muchovi. Vzhledem k tomu, že nás tlačil čas, jsme zcela odlišně laděnou noblesní expozicí tohoto secesního umělce pouze prolétli. Zastavili jsme se pouze v dobovém kině, kde byl promítán němý dokumentární film o Sarah Bernardt, herečce, díky níž se Mucha stal světoznámým.Děti se udivovaly nad její krásou, zaujal nás její pohřeb, jehož se zúčastnila snad celá Paříž!

 

                                                                       

V dolním patře byly děti úplně ve zvláštní náladě z obrazů Salvátora Dalího… Jím navržená proslulá pohovka ve tvaru ženských rtů nás i po desetiletích okouzlila, a tak se na ní fotily nejen dívky, ale i kluci. Moje děti zaujaly snad všechny obrazy, ač o některých nevěděly, co si myslet. Těším se, až v hodinách budeme popisovat tyto obrazy, cvičit se ve vyprávění. Zprávu o této zajímavé výstavě měli žáci za úkol vypracovat doma. Se zprávami budeme pracovat, učit se na chybách druhých i na jejich úspěších. Moc se těším! A věřím tomu, že děti též!

 

 

                                                             

 

Vzhledem k tomu, že nás již opravdu tlačil čas – musíme přece jít do školy na oběd!, vyrazili jsme nekompromisně zpět přes Staroměstské náměstí. Holky i kluky zaujal lední medvěd, který tančil na náměstí a také sbory bubeníků ze všech koutů světa, kteří se srocovali v okolí náměstí.

 

                

 

Těšíme se na další podobné akce, jež plánujeme uskutečnit do konce školního roku. Mám představu a jednám o tom, abychom za co nejmenší cenu navštívili interaktivní

výstavu Hieronymus Bosch, surrealista středověku, v Holešovicích.

Výstavy a kulturní akce i mimo školu budou probíhat do konce školního roku. Mohou se jich účastnit všichni žáci školy. Vedoucími těchto akcí je paní učitelka Šamanová a Jiskrová.. Budeme velice rády, pokud se k nám přidá i některý z rodičů, podobně jako tomu bylo při návštěvě baletního představení Louskáček, dětského baletního představení, v němž tančily děti z naší školy. Za rodiče přišla paní Mayerová, paní MUDr. Vlčková.

 

     Zapsala Monika Jiskrová                                                                               Foto Monika Vacková a Monika Jiskrová /a Adam Horáček/